Nha İnşaat Samsun, Yeni yuvanızı ya da sıradaki gayrimenkul yatırımınızı seçmek hiç de kolay bir karar değil. Kendi ihtiyaçlarınızla, hayalinizdeki evi araştırmakla, ilk bakışta ucuz ve avantajlı gibi görünen evleri yakalamakla uğraşırken; bazen ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu unutabiliyoruz. Maalesef bu süreci yatırımınız açısından gerçekten riskli hale getiren noktaların çok azının farkındayız. Bildiğimizi düşündüğümüz tehlikelere karşı da nasıl önlem alabileceğimizden haberimiz bile yok.

İnternette “ev alırken riskler” yazıp aradığımızda milyonlarca sonuçla karşılaşıyoruz. Şimdi gelin bu risklerden kaçınmak için neler yapmalıyız ona biraz daha yakından bakalım.

Doğru fiyatlanmış evleri bulun
Ev alırken akla gelen ilk risk, bir mülke hak ettiği fiyattan daha fazlasını ödemektir. Burada alıcıların yaptığı ilk büyük hata, bir evin fiyatının doğru olup olmadığını anlamak için yapılan araştırmayı, internetten benzer evlerin fiyatlarına bakmak ile sınırlamak. Her evin kendine özgü bir hikayesi, iyi ve kötü yanları vardır. Karşılaştırdığınız iki evin ilk bakışta göremediğiniz farkları, fiyat karşılaştırması yapmayı zorlaştırır.
Satıcıların sadece küçük bir kısmı evi için adil bir fiyat ister. Piyasadaki ilanların çoğunluğu hak etmediği kadar yüksekten fiyatlanmıştır. Bu şekilde yüksek fiyatlanmış evler arasında dolaşırken gördüğünüz fiyat seviyelerini normal sanabilir, yanılabilirsiniz. (bkz. Ev değerlemesi nasıl doğru yapılır?)

Doğru fiyatlanmış bir evi bulmanın yolu piyasa koşullarına hakim ve sizin hakkınızı savunacak bir gayrimenkul yatırım danışmanının yardımını almaktan geçer. Ancak dikkat! Bu da tek başına yeterli değildir. Evin değerlemesinin de farklı ve bağımsız bir diğer uzman kişi ya da kurum tarafından yapılmış olması gerekir. Tecrübeli ve uzman olduğunu iddia eden bir emlakçının ev fiyatı hakkında yaptığı yorumlara her zaman mesafeli durmalı; ondan Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı ve bağımsız bir değerleme uzmanının raporunu da talep etmelisiniz.

Evin doğru fiyatına hakim olabilirseniz, emlakçı, danışman ya da her ne isim altında olursa olsun diğer aracıların aslında kimden yana olduğunu da anlayabilirisiniz.

Brüt & net metrekare bilgilerine hakim olun!
Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler sadece fiyatlama ile sınırlı değildir. Net brüt metrekare farkları evin değerini doğrudan fiyat kadar keskin şekilde etkileyebilir. Satıcının beyanı üzerine 100 m2 sandığınız ev eğer gerçekte 90 m2 ise bu fiyatta %10 gibi büyük bir farka denk gelir.

Sıfır bir projeden alım yapıyorsanız kat planlarına ulaşmanız mümkün. Beyan edilen metrekare değerlerinin brütten nete geçilirken ne kadar kayıp verildiği, ortak alanların, duvar ve kolon kalınlıklarının hesaptan nasıl düşüldüğünü detaylıca sorarak öğrenmeniz önemli.

İkinci el bir daire alıyorsanız maalesef işiniz daha zor olacak. Ev sahipleri dahil, yıllar önce aldıkları dairenin “halı süpürme alanı” tabiri ile, yani gerçek kullanım alanı olarak kaç m2 olduğunu bilemeyebilir. Evin net kaç m2 olduğunu bizzat ölçmeden doğru öğrenme şansınız bulunmayacaktır. Gayrimenkul danışmanınızdan mutlaka lazer ölçüm cihazları ile oda oda kat planı ve metrekare ölçüsü çıkartmasını beklemelisiniz. Unutmayın, evlerin m2 fiyatları üzerinden karşılaştırıldığı bir piyasada en ufak hata bile yanlış bir karar vermenize neden olabilir. Örneğin size 100 m2 olduğu söylenen 800 bin TL’lik bir daire, eğer gerçekte 90 m2 ise burada 80 bin TL’lik bir zararınız söz konusu olabilir.

Bir gününüzü ayırın ve resmi kurumlardan tapu sorgulama yapın
İlgili belediye ve tapu dairesinde araştırma yapıp sorunsuz olduğundan emin olmadan, bir ev almayı düşünmeyin bile. Tapu dahil size gösterilen belgelere tek başına güvenebilmeniz mümkün değildir. Tapuda herhangi bir problem, haciz, ipotek, tedbir vs olup olmadığını evin bağlı olduğu ilçe tapu müdürlüğünden araştırma yaparak ve kayıtları kontrol ederek teyit etmelisiniz. Ayrıca bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek projeyi incelemeli, evin mevcut halinden farklı olup olmadığını görmelisiniz.

Almak istediğiniz taşınmazın iskan durumu hakkında her zaman bilgi sahibi olun. Müteahhitlerin yaptıkları evlere iskan alamadıkları durumda, eski daire ve arsa sahiplerinin başvurusu üzerine, yeni ev sahiplerinin tapularının iptaline kadar giden Anayasa Mahkemesi kararları alınabilmekte. Bu nedenle kat irtifaklı ve arsa tapulu mülkleri almadan önce beraberinde gelen risklerin de farkına varmanız çok çok önemli.

Ev alırken dolandırılmaya karşı dikkatli olun!
Büyük tutarların, düzensiz piyasaların ve tecrübesiz tarafların söz konusu olduğu her süreç gibi ev alım sürecinde de çeşitli dolandırıcılık olayları çok sık görülmekte. Size “o kaçırılmaz fırsatı” sunan satıcı acaba gerçekten o evin sahibi mi? İlk kontrol, tapu üzerindeki isim ile karşınızdaki kişinin kimlik bilgilerinin tuttuğunu görmek. Peki ya size verilen tapu senedi sahteyse? Tapu senedi üzerindeki ismin, ilçe tapu müdürlüğü kayıtları ile de uyumlu olduğunu görmelisiniz. Bu kontroller yapılmadan hiç bir satış işlemi ya da kapora gönderimi yapılmamalı.

Benzer bir kontrolü, emlakçılar için de yapmalısınız. İnternette gördüğünüz iyi fiyatlı evin tam satılma/kiralanma aşamasında olduğunu söyleyip daha evi göstermeden önden kapora isteyenlere karşı çok dikkat edin. Bir evin yetkili danışmanı olduğunu iddia eden kişilerden belge isteyin. Gerçek yetkili danışman ile ilk defa tapuda karşılaşıp son anda ek bir masrafa katlanmak zorunda kalmayın.

Bir evi almadan önce gerçekten sorunsuz olduğundan emin olmalısınız. En azından beraberinde size getireceği sorunlardan önceden haberdar olmalı ve ona göre bir fiyat indirimi almalısınız. Bu ve benzeri kontrollerin hiç birini atlamadan, eksiksiz şekilde incelemezseniz risk alırsınız. Tüm bu riskleri bertaraf etmek için yanınızda bir uzmanın olması akıllıca olacaktır. Yuvako ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uzmandır. Sizin yerinize her aşamada oluşabilecek riskleri inceler ve sizi doğabilecek kötü sonuçlara karşı korur. Türkiye’de bireysel alıcılar için yeni bir kavram olan “Alıcı Danışmanlığı” hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurmanız yeterli. Hayalinizdeki evi Nha İnşaat olarak, Samsun Atakum ve 19 Mayıs İlçelerin de sizler için yeni projeler yapıyoruz. Samsunda satılık konut evlerinde tüm Alıcı Danışmanlığı hizmetleri tamamen ücretsizdir. Uzmanlarımız sizi risklere karşı korumak için hazır. Atakum Kurupelit evleri, 19 Mayıs Engiz yaşam evleri projelerimize bakınız.